LABORATORIUM: jazzowa legenda w Trójce

5 listopada, sobota, godz. 19:00

Legendarna formacja założona w Krakowie w 1970 roku zagra w Trójce!
Na koncert LABORATORIUM w studiu im. Agnieszki Osieckiej zapraszamy w sobotę (5 listopada) o godz. 19.00. Transmisja na antenie Trójki od godz. 19:05.
Koncert LABORATORIUM z okazji 40-lecia wydania albumu „Modern Pentathlon”.
Zapraszamy do Studia im. Agnieszki Osieckiej na koncert legendarnej i kultowej grupy jazz-rockowej LABORATORIUM. Okazją do tej muzycznej uczty jest jubileusz 40-lecia wydania ich pierwszej długogrającej płyty „Modern Pentathlon”. Reedycja albumu ukazała się właśnie nakładem Polskich Nagrań/Warner Music Poland w ekskluzywnej, remasterowanej serii Polish Jazz (vol. 49) na płytach CD i LP. Podczas koncertu 5 listopada posłuchamy m.in. repertuaru z tego albumu.
laboratorium-mockup-2
Laboratorium rozpoczęło swoją działalność na początku lat 70. i było inne niż wszytkie zespoły dookoła. Wyróżniało się niezwykłą dbałością o barwę i nastrój. W czasach, gdy wszyscy fascynowali się amerykańskim fusion, krakowscy muzycy szukali własnej formuły gatunku. LABORATORIUM było prawdziwym zjawiskiem! W 1976 roku zespół wydał swój pierwszy longplay „Modern Pentathlon“.

„Temu albumowi zawdzięczamy bardzo dużo – mówił Janusz Grzywacz. – W Polsce i nie tylko w Polsce. „Pięciobój nowoczesny“, który zajął całą pierwszą stronę, jest kompozycją zbiorową, wykładnikiem tego, co wtedy robiliśmy, jakimś podsumowaniem”. Podsumowaniem bardzo trafnym i ważnym. To również dokument pewnego sposobu myślenia, podejścia do tworzenia muzyki, które dzisiaj nie cieszy się wielką popularnością.

Muzyka grupy LABORATORIUM i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności pozostają ich wiernymi fanami, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono nowych wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy.

LABORATORIUM wystąpi w składzie:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Paweł Ścierański – gitara
Marek Raduli – gitara
Grzegorz Grzyb – perkusja