„The Orchid” Maciej Gołyźniak Trio
premiera w serii Polish Jazz vol. 85

Do panteonu gwiazd serii Polish Jazz dołącza perkusista Maciej Gołyźniak, który wraz ze swoim trio prezentuje swoją najnowszą płytę „The Orchid” Jest to zaledwie czwarta płyta lidera-perkusisty w 55-letniej historii serii!

Maciej Gołyźniak – wyśmienity polski perkusista do realizacji swojego autorskiego projektu w trio zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Tytułowa ORCHIDEA to piękny kwiat, ale także symbol utalentowanego, wrażliwego  człowieka, który mimo trudnych warunków może rozkwitać. Jest ukłonem w stronę osób, które nie potrafią przebić się do pędzącego wokół świata ze swoją wrażliwością…

Zajrzyjmy do środka albumu. Maciej Gołyźniak przedstawia go tak:

„Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi z kolei bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostinato, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. I produkcja, którą zaanektowałem na potrzeby tej płyty z dotychczasowych doświadczeń. Praca nad albumem przypominała na przemian tygiel wrzący euforią i spokojny przybój oceanu. To jednak zdecydowanie nostalgiczna płyta. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii”.

Jeśli potraktować „The Orchid” jako zapis takiej właśnie podróży, to notatnik z niej pełen jest zapisanych chwil, nastrojów i klimatów, które zostają w pamięci na długo po jej zakończeniu.

Piotr Metz w obszernym komentarzu do płyty napisał:

„Gołyźniak czuł tę muzykę od dawna, wiedział jak powinna zabrzmieć, jak podejść do kompozycji i nagrań. Warunkiem była praca z pełnym zaufaniem do partnerów (…) Był liderem i równocześnie tylko członkiem zespołu. Nie zatracił jednak na pewno jednego – natychmiast rozpoznawalnego brzmienia, charakteryzującego się ciemną barwą bębnów, zdecydowanym, niezwykle precyzyjnym a jednocześnie pełnym, wybrzmiewającym uderzeniem – bez względu na tempo, w którym gra. (…)

Można tu przywołać podobieństwo w konstruowaniu muzycznej wypowiedzi do wczesnych płyt Mahavishnu Orchestra czy drugiej odsłony Weather Report, gdzie ważniejsze są ściśle powiązane ze sobą, skomplikowane motywy melodyczno-rytmiczne, niż swobodna improwizacja znakomitych muzyków. Na „The Orchid” kompozycje są formami klasycznie zamkniętymi. Muzycy rozmawiają ze sobą, ale nikt nikogo nie przekrzykuje. To bardzo kulturalna rozmowa. Ale na taką powściągliwość, stać tak naprawdę  tylko wirtuozów”.

Z okazji premiery płyty „Magazyn Perkusista” przeprowadził wywiad z Artystą i opisał WSZYSTKIE 85 tytułów serii Polish Jazz (sic!). Powstała historia Polish Jazz z rytmicznej perspektywy i wspaniałych perkusistów, takich jak: Kazimierz Jonkisz, Czesław Bartkowski, Janusz Stefański, Tadeusz Fedorowski czy Andrzej Dąbrowski, Krzysztof Gradziuk, Łukasz Żyta, Wiktoria Jakubowska i… Maciej Gołyźniak. Tego jeszcze nikt nie zrobił! Polecamy!!!

 

Najnowsze wydawnictwo Polish Jazz zostało też jubileuszowo wydane. Płyta ukazuje się w wersji winylowej na białym krążku z żółtym labelem w gramaturze 180 a na wewnętrznej kopercie umieszczono komentarz z płyty CD w dwóch wersjach językowych. Album został doskonale nagrany, ze świetną dynamiką atrakcyjną dla audiofilów i miłośników HiRes. Książeczka CD zawiera komentarz Piotra Metza wraz ze znakomitymi, nastrojowymi fotografiami Wiktora Franko i tłumaczeniem na język angielski.

Do posłuchania w serwisach streamingowych: https://theorchid.lnk.to/MGTrio

Do kupienia: https://theorchid.lnk.to/TheOrchidPolishJazz

 

Tracklista albumu:

1  The Restless Rains                                       6:30

2  Never Lean on Anything You Know        4:11

3 The Orchid                                                     8:00

4 Elwood Curtis, Brooklyn Ave 1567            5:01

5 The Writing Is on the Wall                         7:00

6 Colors of Autumn                                         3:57

7 Shore to Shore                                               3:21

 

Composed by:

Maciej Gołyźniak/Robert Szydło/ Łukasz Damrych

Maciej Gołyźniak – Drums

Robert Szydło – Bass

Łukasz Damrych – Piano, Synths

guest appearance: Łukasz Korybalski – Flugelhorn (1-4)