Kinga Głyk „Feelings”

Premiera 1 listopada

„Śpiewam nie najlepiej, dlatego gram na basie” – mówi Kinga Głyk. Brzmi to podejrzanie skromnie biorąc pod uwagę szum jaki otaczał jej osobę przez ostatnie dwa lata. Jednakże to właśnie tymi słowami nasza młodziutka gitarzystka basowa treściwie podsumowuje o czym jest jej najnowszy album „Feelings”. Z niezrównanym kunsztem i nonszalancją pozwala swojej gitarze z uczuciem opowiadać historie.

Kinga Głyk określa album „Feelings” jako najbardziej osobisty z jej dotychczasowej twórczości. Siedem z dwunastu utworów zostało napisanych wyłącznie przez nią, dwa napisała razem ze swoim pianistą i producentem Pawłem Tomaszewskim. „W przeciwieństwie do mojego ostatniego albumu „Dream” zespół i ja nie improwizowaliśmy w studio” mówi Kinga. „Zanim przystąpiliśmy do nagrania wszystko było precyzyjnie skomponowane”. Co nie znaczy, że muzyka Kingi brzmi na przeintelektualizowaną. Wręcz przeciwnie – w „What Is Life”, który stanowi rdzeń albumu „Feelings”, Kinga Głyk zadaje pytanie:

 „Kim bylibyśmy bez uczuć? Pozwalają nam doświadczyć tak wiele, uczą nas, czasem przynoszą ból, czasem radość. Emocje – bez nich bylibyśmy puści. Słowa nie zawsze są w stanie wyrazić nasze uczucia, ale muzyka tak”.

Muzycznie Kinga łączy swoje luźne podejście do jazzu z zapierającymi dech momentami narracji bazującymi na przemian na R’n’B, groove i funku. W singlowym utworze „Joy Joy” – Brett Williams (klawiszowiec Marcusa Millera) wyzwala radość energetycznym funkiem i „dokręca śrubę” jazzującym rock’n’rollem w utworze „Mercy” (Duffy). „Lennie’s Pennies”, w oryginale grane przez Lennie Tristano, w interpretacji Kingi staje się apoteozą groove ukazując jej trio w swojej prawdziwej istocie: genialne solówki, odświeżająco niesztampowe improwizacje oraz zwarte granie zespołowe.

Podróż nowego albumu Kingi „Feelings” kończy się wraz z „Enu Maseti” – balladzie w języku fantasy. Utwór ucieleśnia wyjątkowość tej płyty: duże emocje nie zaprzeczają improwizacji, a nawet wręcz odwrotnie, zachęcają do wolności i łamania konwenansów. Już przez jakiś czas Kinga Głyk jest pod tym względem wzorem do naśladowania.

Uwaga na niespodziankę! Do czterech albumów dołączono „Złote Bilety”, które upoważniają szczęśliwca do darmowego wejścia na jeden z koncertów Kingi Głyk w sezonie 2019-2020.

 

 Tracklista:

 1. Let’s Play Some Funky Groove
 2. Lennie’s Pennies
 3. Joy Joy (feat. Brett Williams)
 4. Intro to What Is Life
 5. What Is Life
 6. Mercy (feat. Brett Williams)
 7. OverDrive
 8. Ballada ( Brett Williams)
 9. Low Blow
 10. Classic (feat. Bobby Sparks II)
 11. 5 Cookies (feat. Anomalie)
 12. Enu Maseti (feat. Mateus Asato & Ruth Waldron)

Muzyka skomponowana przez Kingę Głyk, poza „Low Blow” (Victor Bailey),  “Lennie’s Pennies” (Lennie Tristano), “Mercy” (Duffy)

KINGA GŁYK – bass

PAWEŁ TOMASZEWSKI – klawisze

CALVIN RODGERS – bębny

BRETT WILLIAMS – klawisze (3, 6, 8)

JOACHIM MENCEL – hurdy gurdy (4, 5)

SŁAWEK BERNY – perkusja (3, 5, 6, 7, 8, 11, 12)

ANOMALIE – klawisze (11)

BOBBY SPARKS II – klawisze solo (10)

RUTH WALDRON – wokal (12)

MATEUS ASATO – gitara (12)

 

Więcej informacji na:

instagram.com/kingaglyk

facebook.com/kingaglykband

youtube.com/channel/UCXzSbpahwAPhmjIp_13ijlw