Nowość w serii Polish Jazz!

Krzysztof Herdzin „The Book of Secrets”
Premiera 25 października

„Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki”

Tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. Zatem jest to płyta bardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty. Numer 20 w jego autorskiej dyskografii, wydana w przededniu 50 urodzin artysty. Jest to także jego pierwszy album w serii „Polish Jazz”!

Język muzyczny, jakim się tu posługuje kompozytor, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła  m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. Dzieło „The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego mamy tu pięć klarnetów.

Gościem specjalnym na tym wyjątkowym albumie jest Rick Margitza – saksofonista należy do ścisłej światowej czołówki. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku studyjnych i koncertowych płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Wyjątkowa rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną, a być może najważniejszą wartość płyty.

Zacytowane osobiste przesłanie kompozytora znajduje swój wyraz w założonym planie estetycznym, będącym tak naprawdę  – używając skrótu myślowego –  odzwierciedleniem życia każdego z nas. Krzysztof Herdzin, snując opowieść o sobie, stawia bowiem w podtekście pytanie – na ile to o czym mówię jest uniwersalne? Próba poszukania odpowiedzi na to pytanie będzie wartością dodaną całego przedsięwzięcia. Pianista formułuje to tak:

„Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji”.

Tracklista:

1. Human         1’50”

2. Birth             8’23”

3. Universe       9’35”

4. Spirit             10’58”

5. Faith             9’34”

6. Love              7’45”

7. Time             5’36”

W nagraniu udział wzięli:

Rick Margitza – tenor sax

Krzysztof Herdzin – piano, glockenspiel, harmonium, vocal, shakers, caxixi, shekere, conga

Robert Kubiszyn – double bass, bass guitar

Cezary Konrad – drums

Wiesław Wysocki – clarinet

Łukasz Poprawski – clarinet

Marcin Kajper – clarinet

Mariusz „Fazi” Mielczarek – alto clarinet

Przemysław Florczak – bass clarinet