Klan „Mrowisko”

Premiera reedycji 31 maja 2019

Projekt, który w założeniu miał być widowiskiem baletowo-beatowym, a stał się jedną z najważniejszych kart w historii polskiego rocka wszech czasów. Wydane oryginalnie w 1971 roku „Mrowisko” to ukoronowanie dwóch lat działalności Klanu. To eksplozja psychodelicznych pejzaży z pustych ram, moc podniosłych songów i energia, która wciąż poraża po upływie pół wieku.

Założony w 1969 roku Klan był zespołem, który udowodniał, że piosenka nie musi mieć prostego układu zwrotka – refren, a tekst nie musi być o miłości. Inspirowani dokonaniami Vanilla Fudge, amerykańskich tuzów psychodelii, a także soulowymi grupami pokroju Blood, Sweat and Tears, przygotowali w 1970 roku do scenariusza Marka Lewandowskiego i tekstów Marka Skolarskiego rozbudowaną, trwającą niemal godzinę formę. „Mrowisko” okazało się – mimo niewielkiej liczby przedstawień – sukcesem i prawdziwą sensacją. Potencjał tkwiący w dziele Marka Ałaszewskiego i Klanu potwierdza wersja płytowa, nagrana w marcu 1971 roku i wydana potem na płycie winylowej – do dziś broni się pełnym kolorów, dopracowanym zestawem utworów, w którym inspiracje Vanilla Fudge mieszają się z afro-rockowymi pasażami perkusyjnymi, a bluesowe „Nerwy miast” zderzają się z podszytym niepokojem „Tańcem czterech”.

„Mrowisko” doczekało się wcześniej kilku wydań płytowych. Przywracamy pełne brzmienie całości (pozbawione skrótów i edycji), uzupełniając całość o nagrania z debiutanckiej czwórki zespołu. Całość zremasterował Andrzej Poniatowski, oryginalny perkusista Klanu. A wszystko z okazji świętowania 50. lat Klanu!

 1. Sen
 2. Kuszenie
 3. Nerwy miast
 4. Senne wędrówki
 5. Taniec wariatki
 6. Taniec czterech
 7. Na przekór
 8. Nasze myśli
 9. Mrowisko
 10. Pejzaż z pustych ram
 11. Taniec głodnego
 12. Epidemia euforii
 13. Sen

BONUS TRACKS:

 1. Gdzie jest człowiek (wersja singlowa)
 2. Z brzytwą na poziomki (wersja singlowa)
 3. Nie sadźcie rajskich jabłoni (wersja singlowa)
 4. Automaty (wersja singlowa)

Marek Ałaszewski – voc, g, fl

Maciej Głuszkiewicz – p, org

Roman Pawelski – bg

Andrzej Poniatowski – dr, bvoc

 

Jerzy Gonczarowski – tp, Stanisław Mizeracki – tp, Jerzy Górzyński – tb, Eugeniusz Maciągowski – tb, Tadeusz Lymbak – viol, Wincenty Stefaniak – viol

Tadeusz Zygadło – viola, Barbara Marcinkowska – clo, Jerzy Wielbut – cb, Jerzy Bartz – perc, Józef Gawrych – perc,

Ewa Bem, Eliza Grochowiecka, Aleksander Bem, Zbigniew Hołdys, Andrzej Ibek, Marek Skolarski, Andrzej Śródka, Jerzy Wawrzyniak – bvoc (7, 9, 10)