Eleni „Statek do Pireusu” 2CD

Najnowszy album Eleni pod tytułem „Statek do Pireusu” zawiera dwadzieścia trzy piosenki skomponowane przez Kostasa Dzokasa. Utwory te prezentują obszerne spektrum twórczych rozwiązań w ramach stylów popularnych. Niezależnie jednak od typowych cech charakteryzujących te nurty, dominuje w nich idiom muzyki greckiej. Niekiedy jest on tylko sugerowany specyficznym instrumentarium kojarzonym z Helladą (Nie warto smutnym być i Nie chcę narzekać na swój los), często bywa łączony z wzorcami piosenki popularnej (Statek do Pireusu, Słońce), ale  odwołuje się także wręcz do folkloru greckiego (Prawo do marzeń, Wymarzony toast, Kropelki wina).

Wspomniane instrumentarium, wykorzystane zresztą we wszystkich kompozycjach, to buzuki, gitary, akordeon, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, perkusja i greckie instrumenty perkusyjne. Obok nich pojawiają się też chórki i chóry i klarnet. Oczywiście najważniejszą rolę wśród instrumentów pełni głos Eleni, która – w zależności od stylistycznych potrzeb – wykonuje partie wokalne różnymi środkami technik śpiewu.

Szczególną funkcję pełni tu grecki instrument ludowy – buzuki. To buzuki prowadzi dialog z Eleni – głównie w typowej dla muzyki etnicznej zasadzie „zawołanie i odpowiedź” – inicjuje wstępy, improwizuje bądź interpretuje fragmenty instrumentalne i wypełnia zakończenia. Trzeba dodać, że grający na nim Jannis Sinanis zachwyca  swoją wirtuozowską  grą. Wspólnie z Eleni tworzy mistrzowski duet.

W sumie najnowszy album Eleni jest propozycją z niebanalnymi melodiami, z przesłaniami zróżnicowanymi stylistycznie i z interpretacjami znamionującymi maestrię wykonawczą.

fot. Ewa Piotrowska

W nagraniach udział wzięli:

Śpiew – Eleni Tzoka

Buzuki, oud, lauto, baglamas – Jannis Sinanis

Gitary – Aleksander Białous

Instrumenty klawiszowe – Maciej Szymański, Piotr Kałużny

Akordeon – Jarosław Buczkowski

Klarnet – Eugeniusz Effenberg

Chórki – Eleni Tzoka, Alicja Pszczółkowska, Akis Papazachariu

oraz Chór „Spontaneo” pod batutą Doroty Czerwińskiej

 

Koncerty Eleni w maju 2019

19.05. Biała

22.05.  Częstochowa

23.05 Sierpc

25.05 Grudziądz

26.05 Popowo Toruńskie

28.05 Bochnia

29.05 Nowy Sącz

30.05. Żywiec

31.05 Wadowice