Debiut płytowy Jerzego Mączyńskiego
z formacją Jerry & The Pelican System
w serii Polish Jazz !

Projekt „Pelican” od początku zakładał poszukiwania wśród muzyków młodego pokolenia. Mączyński zaprosił więc do składu ludzi w swoim wieku, kumpli, których spotkał na swojej drodze podczas nauki czy wspólnego jamowania. Zespół stworzyli: perkusistka Wiktoria Jakubowska, trębacz Marcin Elszkowski, pianista Marcel Baliński, kontrabasista Franciszek Pospieszalski oraz oczywiście saksofonista Jerzy Mączyński. Do składu gościnnie dołączyła hinduska skrzypaczka Apoorva Krishna, z którą Jerry podjął współpracę podczas studiów w Berklee College of Music w Walencji.

Choć muzyk stojący na czele Jerry & The Pelican System inspiruje się raczej wolnością i majestatem tych ptaków, to ryzykancka natura pelikanów także odbija się w twórczości kwintetu. Ich ryzyko to nic innego jak wyrażanie swojego głosu, głosu nowego pokolenia, które nie boi się zredefiniować pojęcia jazzu. I pewnie nawet się nad tym nie zastanawiają, bo Jerzy Mączyński tworzy po prostu swoją muzykę.

Słowo „pelican” musimy tu traktować jako przymiotnik. A więc pelikanowy system muzyki Mączyńskiego oznacza absurdalność, zmienność, ilustracyjność. Każdy z instrumentalistów pochodzi z innego środowiska, jednak udało im się stworzyć wspólny system łączenia swoich wizji i umiejętności, co w efekcie oznacza wielobarwność, międzygatunkowość, momentami odrealniony i pozbawiony reguł system pracy. Album powstawał podczas nauki Jurka w duńskim Odense. Czas spędzał na czystej pracy twórczej – pisał, słuchał, ćwiczył. Skupił się na powstaniu albumu, w założeniu miała to być płyta elektroniczna z dużą dawką alternatywnego popu. Jednak improwizacja nie dała o sobie zapomnieć. Duży wpływ na muzykę Jerrego miała perkusistka Wiktoria Jakubowska, która zainspirowała go swoimi pomysłowymi groovami. W efekcie na płycie znalazło się 8 kompozycji Mączyńskiego. Album otwiera „Big Kraśka” i to zarazem pierwszy w życiu napisany przez Jerzego utwór. Słowo „big” podkreśla tu mocny groove, który określa zarazem cały album stawiający na mocne brzmienie.

Muzyka Jerry’ego jest międzygatunkowa do szpiku jego połyskującego saksofonu. Jego jazz-nie-jazz jest buntem (…) Nie jest zaprzeczeniem jazzu, a jego kolorowym, zabawnym, młodszym kumplem. To głos nowego pokolenia wykształconych artystów, którzy stawiają na swoje i nie boją się tego robić.

 1. Big Kraśka
 2. GoodnessGOOFY
 3. Chaos I
 4. Chaos II
 5. Chaos III
 6. Cosmic Violet (Asian Kiss)
 7. PeeaceOFF I
 8. PeeaceOFF II
 9. PeeaceOFF III
 10. Prince
 11. Zoża Hej
 12. Zoża Cześć
 13. Naya Rang – feat. Apoorva Krishna