KRAM

Biała sowa, biała dama, biały kruk

Premiera CD: 1.03.2019

 

 

 

Kram udanie balansował w latach 70. na pograniczu funku, soulu, rocka i muzyki pop. Debiutancki album formacji – teraz dostępny po raz pierwszy w historii na CD – to kolorowy

przegląd ówczesnych fascynacji muzyków, pełen czarnych rytmów i słowiańskiej liryki. Zgodnie z nazwą zespołu – prawdziwy kram. Różnorodny i pełen niespodzianek.

 

„Biała sowa…” to podsumowanie pierwszych lat działalności grupy – wydany w 1976 roku album zbierał największe przeboje Kramu (w nowych, odświeżonych aranżacyjnie wersjach) i uzupełniał o zupełnie nowe kompozycje. Jest tu miejsce i na funkowe rytmy („Nasze Kung Fu”, utwór tytułowy), i liryczne ballady („Zamówię cię różą”, „Twoje oddalenia”), i utwory utrzymane w pop-rockowej konwencji („Tam gdzie ty”). Całość, mimo sporej rozpiętości stylistycznej, pozostaje spójna dzięki bogatej warstwie rytmicznej, charakterystycznemu brzmieniu syntezatora i ingerencjom sekcji smyczkowej.

 

Całość została zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum Polskich Nagrań i wzbogacona o pierwotną wersję utworu tytułowego, dostępną wcześniej wyłącznie na pocztówce dźwiękowej. W książeczce oprócz zdjęć Marka A. Karewicza znalazła się krótka historia zespołu i teksty wszystkich utworów.

Tracklista:

 1. Nasze Kung Fu
 2. Tam gdzie ty
 3. Twoje oddalenia
 4. Chwile przeczuć
 5. Zaduma
 6. Zabita woda
 7. Deszczowy rok
 8. Zamówię cię różą
 9. O przyjdź miłowanie
 10. Radość snów
 11. Biała sowa, biała dama, biały kruk

BONUS TRACK

 1. Biała sowa, biała dama, biały kruk (radio version)

 

Ryszard Pokorski – g, voc

Andrzej Wiklisz – keyb, voc

Roman Konigsmann – bg, g, voc

Wojciech Nowak – dr, voc

Wiesław Sołgała – perc, voc (2, 5, 8, 11)

Roman Karwiński – voc (12)

Włodzimierz Nahorny – sax (4, 8)

Bogumiła i Piotr Witomscy – bvoc

Janusz Lange – perc

Warszawskie smyczki pod dyr. Marka Sewena