EXODUS
„The Most Beautiful Day”

 

 

 

„The Most Beautiful Day” –  reedycja pierwszego longplaya zespołu Exodus z 1980 roku w wersji zremasterowanej przez samego Andrzeja Puczyńskiego. Jest to swoiste expose zespołu, prezentujące nurt, który muzycy z sukcesem rozwijali przez kilka lat swej działalności. Jak napisał Andrzej Wojciechowski w oryginalnym wydaniu „Wydaje się, że longplay EXODUSU należy do takich płyt, których kolejne odsłuchania przynoszą coraz to nowe wrażenia. Początkowo wpadają w ucho te najbardziej melodyjne, wręcz przebojowe fragmenty, potem zaczynają przyciągać uwagę staranne aranżacje, specyficzny klimat kompozycji, brzmienia. I nagle stwierdzamy, że zawarta na płycie muzyka układa się w logiczną i przemyślaną całość” .

Exodus to zespół powstały w Warszawie w listopadzie 1976 roku, grający tzw. rocka symfonicznego. W pierwotnym składzie znaleźli się: Andrzej i Wojciech Puczyńscy, Paweł Birula, Zbigniew Fyk oraz Władysław Komendarek. Zespół zadebiutował w 1977 roku nagraniem „Nadzieja, niepokój”. Podczas zaledwie kilkuletniego istnienia podbił serca publiczności w kraju jak i za granicą, czego dowodem jest chociażby status złotej płyty za pierwszy longplay „The Most Beautiful Day” za sprzedaż 200 tysięcy egzemplarzy, osiągnięty niedługo po premierze albumu.

W tym samym roku (1980r.) czytelnicy magazynu „Non Stop” wytypowali Exodus w plebiscycie na wykonawcę, którego nagrań oczekiwali najbardziej. Zespół regularnie koncertował, rejestrował programy telewizyjne, nagrania radiowe oraz widowiska sceniczne. W 1981 roku został wydany drugi album „Supernova”, będący chyba najbardziej rozpoznawalnym dziełem zespołu. W kolejnych latach dochodziło do zmian personalnych w składzie, ostatecznie w 1984 roku podjęto decyzję o zakończeniu działalności. Pozostawione przez muzyków płyty są pięknym i ważnym elementem w dorobku polskiego rocka symfonicznego. Zachęcamy zatem do przypomnienia sobie tych nagrań, a młodsze pokolenia do zapoznania z tą twórczością.

Tracklista:
1. Ci wybrani
2. Stary Noe
3. Złoty promień słońca
4. Widok z góry najwyższej
5. Ten najpiękniejszy dzień – Suita:
Leśne wspomnienie
Czas już iść
Wyścig z czasem
Najpiękniejszy dzień