HALINA KUNICKA

„Dwanaście godzin z życia kobiety”

Premiera: 24.08.2018

 

 

Płyta „Dwanaście godzin z życia kobiety” to reedycja longplaya z 1978 roku na CD. Mija zatem 40 lat od powstania tego „swoistego concept albumu o współczesnej kobiecie”. Autorami ponadczasowych piosenek monodramu piosenkarskiego Haliny Kunickiej jest duet Wojciech Młynarski – Jerzy Derfel.

W „poezji świętej powszedniości” bohaterka piosenek to kobieta mieszkająca za sąsiednimi drzwiami, mijana na ulicy, spotykana w sklepie czy autobusie, koleżanka z pracy – to ta każda i ta jedyna, najbliższa, choć równie zwyczajna. To jakby wyznania podsłuchane – zwierzenia szarych zwyczajnych dziewczyn, ukochanych, narzeczonych, żon i matek o życiu, miłości, spełnieniach i niespełnieniach, o pięknie i wyjątkowości szarego życia.

– Wciąż nie mogę się nadziwić, jak Wojtek nas dobrze znał, jak rozumiał zakręty kobiecej psychiki. I jak umiał o nich też pisać z humorem – wspomina Halina Kunicka już po śmierci swojego przyjaciela Wojciecha Młynarskiego.

Jak napisał w książeczce jubileuszowego wydania albumu Marcin Kydryński:

„Z perspektywy lat album „Dwanaście godzin” zdaje się zwiastować dzisiejszy nurt zaangażowanej twórczości „feminizmu umiarkowanego”, opisując, jak  słyszymy w ostatnim utworze, „raj i piekło kobiet”. Wszelako nawet piekło Młynarski zawsze umiał opisać z uśmiechem, z ciepłem, serdecznością dla uwikłanych w nie bohaterek. Dobrze jest wiedzieć, że przez czterdzieści lat kobiety w Polsce odbyły długą, w znacznym stopniu wyzwalającą podróż. Choć przecież wciąż niejednokrotnie odnajdą swoje historie, rozterki i marzenia w tych piosenkach, bo one wymykają się doraźności, istnieją poza czasem.”

To piękny i ważny album dla każdej kobiety z wdzięcznym ukłonem dla teściów i mężów.

 

Tracklista:

1. Moje serce jest wolne
2. Tysięczne i pierwsze wejrzenie
3. Co z nami będzie po happy-endzie
4. Spóźniłam się na mój ślub
5. Czas małżeńskiej niepogody
6. Dwanaście godzin z życia kobiety
7. Oj rzucić to wszystko!
8. Towarzystwo przyjaźni męża z żoną
9. Pan Marcin śpi
10. Bossa nova dla teściów
11. Nie przechodźmy na czas letni
12. Gdybym miała zaczynać od nowa

KUP TERAZ