Jerzy Milian

Nagrania 1975-1977

Orkiestra Rozrywkowa PRiTV w Katowicach

Premiera: 6 lipca 2018

 

 

 

 

Zapraszamy na recital Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją kompozytora i wibrafonisty – Jerzego Miliana!

Płyta jest zbiorem nagrań orkiestry pochodzących z dwóch longplayów wydanych przez Polskie Nagrania w 1975 (SX1278) i 1977 roku (SX1543). Nagrania utrwalono w studiu PR w Katowicach w okresie od lipca 1974 do lutego 1977 roku. W większości pojawiają się na płycie CD po raz pierwszy.

Starszy longplay SX1278 to wydawnictwo kultowe, uznawane za jedno z najwybitniejszych polskich przedsięwzięć artystycznych stylu easy listening oraz jazz funky. To feeria barw, rytmów, nastrojów i pięknych melodii. Zawiera jeden z najmocniejszych openerów w historii polskiej muzyki rozrywkowej – „Wśród pampasów” Andrzeja Żylisa. A dalej jest jeszcze lepiej: podszyte nerwowym pulsem „Czasem bez tercji”, majestatyczne odczytanie „Street 2000” z repertuaru Skaldów czy orientalizująca „Dziewczyna z Taszkientu”. Trzeba też podkreślić wagę utworu „Gacek” Piotra Sikory, eksploatowanego z powodzeniem jako muzyka ilustracyjna w Europie w latach 70. (i odkrywanego na nowo przez środowisko didżejskie kilka dekad później) oraz „Szkiców dla choreografa” Jerzego Miliana.

Drugi longplay z 1977 roku zbiera także nagrania wcześniejsze – głównie z okolic roku 1976. Sam Jerzy Milian wspominał wielokrotnie, że w drugiej połowie dekady muzycy Orkiestry (i on sam) zachłysnęli się wręcz tzw. filadelfijskim brzmieniem i co rusz jego echa były widoczne w kolejnych kompozycjach i aranżacjach realizowanych nagrań. Stąd miękko brzmiący „Waleczny Biedron”, który cały album otwiera, ale też cała trójka następujących po sobie soulowo-dyskotekowych smaczków („Słoneczna podróż”, „Kung to jest to” oraz „Biała magia”). Wyróżnić trzeba oparty o mocny beat i przetworzone brzmienie elektrycznego piana „Astrobolid” oraz funkujące „Z nutą w herbie”.

Całość albumu przedstawia szerokie spektrum dokonań Orkiestry i jej charakterystycznego brzmienia z lat 1975-1977, czyli początków działalności. Książeczka płyty zawiera esej wprowadzający w historię Orkiestry oraz jej nagrań pióra Michała Wilczyńskiego z tłumaczeniem na język angielski.

 

 

Tracklista:

 1. Wśród pampasów
 2. Nieśmiały chłopiec
 3. Czasem bez tercji
 4. Gacek
 5. Street 2000
 6. Szkic dla choreografa
 7. Kura-kureka
 8. Oddech lasu
 9. Pierwszy ślizg
 10.  Dziewczyna z taszkientu
 11. Szklana pryzma
 12. Tańce w barze
 13. Waleczny Biedron
 14. Niedzielne popołudnie
 15. Słoneczna podróż
 16. Kung to jest to Jerzy Jarosik
 17. Biała magia
 18. Nie widzisz a widzisz
 19.  Autostrada pełna słońca
 20. Astrobolid
 21. Nie martw się o wianek
 22. Z nutą w herbie
 23. Hop Zdziś dziś
 24. Przyjdź z jesienią