Polish Jazz. Volume 55Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet

Premiera 23.10.2017

Jan Ptaszyn Wróblewski QuartetFlyin’ Lady – Polish Jazz. Volume 55
Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet Flyin’ Lady – Polish Jazz. Volume 55

„Flyin’ Lady” to imponujący tour de force kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a przy tym logiczna kontynuacja i rozwinięcie pomysłów oraz inspiracji z poprzednich lat działalności artysty. To jazz wywiedziony w prostej linii z tego, co ledwie chwilę temu robił Mainstream, a półtorej dekady wcześniej Polish Jazz Quartet. Ptaszynowi towarzyszą: Marek Bliziński, Witold Szczurek i Andrzej Dąbrowski.

Program płyty jest niezwykle jednolity – sposób, w jaki Ptaszyn prowadzi kolejne tematy i solowe popisy, jest dość homogeniczny. Różnicuje je jednak znacznie pracą sekcji i rytmiką poszczególnych utworów.

Historia Kwartetu skończyła się wraz z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Najtrwalszym i wciąż najpełniejszym świadectwem jego istnienia pozostaje niniejszy album – fascynująca podróż w czasy, gdy w obliczu atakującego zewsząd jazz-rocka, funku i innych mariaży jazzu pojawiła się swoista enklawa dla sympatyków mainstreamu. Innymi słowy: dobrze, że Ptaszyn pozostał (i wciąż pozostaje!) Ptaszynem.

Płyta dostępna jest również w wersji analogowej.

Tracklista:

  1. Pastuszek Stomp
  2. Grzmot nad ranem
  3. Bossa Nostra
  4. Pani Ptakowa
  5. Dlaczego małpa…
  6. Klicheć chechcioł dana