Niemenvol.1 i vol.2

Premiera 30.06.2017

Niemen vol.1 i vol.2
Niemen vol.1 i vol.2

Reedycja jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej muzyki rockowej, zatytułowanego po latach przez Niemena „Marionetki”, od tytułu utworu otwierającego drugą płytę, do słów Norwida.

Album wydany był pierwotnie jako dwa oddzielne LP zatytułowane Niemen vol. 1 oraz Niemen vol. 2. Niniejsza reedycja kompaktowa zawiera dwa albumy.

Płyty zostały nagrane w roku 1972 przez Grupę Niemen. W składzie tej supergrupy grali: Czesław Niemen i Helmut Nadolski oraz muzycy z zespołu SBB, czyli Józef Skrzek, Anthimos Apostolis, Jerzy Piotrowski oraz trębacz Andrzej Przybielski.

Grupa grała ze sobą krótko, bo od końca 1971 do 1973 roku. W tym czasie muzycy zarejestrowali cztery płyty: Niemen vol. I i vol. II, „Oda To Venus” oraz „Strange Is This World”, wydane na zachodzie.

Niemen kolejny raz sięga do polskiej poezji: Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana oraz Leszka A. Moczulskiego.

Podwójny albumy dostępny jest również w wersji analogowej.

Informujemy, że w przypisach umieszczonych w książeczce „Marionetek” wystąpiła nieścisłość dotycząca źródeł 4 cytatów. Cytowane fragmenty pochodzą z dwóch wywiadów Wiesława Królikowskiego z Czesławem Niemenem pt.  „Spojrzenie za siebie” publikowanego w z „Magazynie Muzycznym”, wrzesień-październik, 1984 roku, s. 23 oraz „Przekora uniwersalna”, „Tylko Rock”, kwiecień 1997 roku, s. 24.

Wiesława Królikowskiego najmocniej przepraszamy w  imieniu swoim jak i autora tekstu – Grzegorza Hajduka.

ZAMÓW CD

Tracklista CD:

Niemen vol. 1
1. Requiem dla van Gogh’a
2. Sariusz
3. Inicjały

Niemen vol. 2
1. Marionetki
2. Piosenka dla zmarłej
3. Z pierwszych ważniejszych odkryć
4. Ptaszek
5. Com uczynił

ZAMÓW WINYL

Tracklista Winyla:
Lp 1
Strona A
1. Requiem Dla Van Gogh’a
Strona B
2. Sariusz
3. Inicjały

Lp 2
Strona A
1. Marionetki
2. Piosenka Dla Zmarłej
Strona B
1. Z Pierwszych Ważniejszych Odkryć
2. Ptaszek
3. Com Uczynił