Polish Jazz vol. 25Mieczysław Kosz - Reminiscence

Mieczysław Kosz - Reminiscence Polish Jazz vol. 25
Mieczysław Kosz – Reminiscence Polish Jazz vol. 25

Album „Reminiscence” został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60. To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony dwujęzyczną książeczką z tekstem Tomasza Szachowskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski.

Płyta „Reminiscence” zarejestrowana w marcu 1971 roku, dla serii Polish Jazz z numerem 25, jest najważniejszym dokumentem w twórczości Mieczysława Kosza. Krótkie, trwające zaledwie 29 lat życie artysty, zakończone tragedią, nie znajduje odpowiednika w biografii żadnego innego polskiego twórcy jazzowego.

Album „Reminiscence” wiernie odzwierciedla główne nurty twórczości i pianistyki Mieczysława Kosza. Na pierwszej części płyty mamy parafrazy znanych z muzyki poważnej utworów, które należały do stałego repertuaru pianisty (Chopin, Borodin, Liszt). W drugiej jej części znajdują się dwie kompozycje pianisty i kończący płytę utwór Bronisława Suchanka, które zmierzają one w stronę free jazzu. Kosz powiedział kiedyś: „W swojej grze nie próbuję odrzucać wszystkich reguł, ale przynajmniej zignorować niektóre z nich”.

Uważne przesłuchanie całej muzyki zawartej na płycie „Reminiscence” pozwala ocenić miarę talentu Mieczysława Kosza nie tylko jako genialnego pianisty, ale również w ujęciu czysto twórczym. Tomasz Stańko niezwykle celnie powiedział o jego muzyce: „Muzyka Kosza to zaduma i czekanie na piękno. W tym się spełniał, zrzucał wszelkie balasty”.

Świetna płyta! Warta ponownego odkrycia.

CD:
1. TAŃCE POŁOWIECKIE (parafraza)
2. PRELUDIUM c-moll (parafraza)
3. MARZENIE MIŁOSNE (parafraza)
4. YESTERDAY (parafraza)
5. WSPOMNIENIE
6. FOR YOU
7. SPEŁNIENIE

ZAMÓW CD

LP:

Strona A

  1. TAŃCE POŁOWIECKIE (parafraza)
  2. PRELUDIUM c-moll (parafraza)
  3. MARZENIE MIŁOSNE (parafraza)
  4. YESTERDAY (parafraza)

Strona B

  1. WSPOMNIENIE
  2. FOR YOU
  3. SPEŁNIENIE
ZAMÓW WINYL