POLISH JAZZ vol.50Czesław Bartkowski - drums dream

Premiera 28.04.2017

Czesław Bartkowski - Drums Dream Polish Jazz vol. 50
Czesław Bartkowski – Drums Dream Polish Jazz vol. 50

Album „Drums Dream” Czesława Bartkowskiego, został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60. To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony dwujęzyczną książeczką z tekstem Michała Wilczyńskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski.

Seria Polish Jazz na przełomie lat 1976/77 świętowała swój jubileusz. Pod okrągłym, pięćdziesiątym numerem pojawiła się produkcja wyjątkowa – i w kontekście serii, i polskiej dyskografii jazzowej w ogóle „Drums Dream”. Po raz pierwszy w historii pełnowymiarowy album sygnował perkusista – Czesław Bartkowski. Proponował niezwykle kolorową muzykę, gdzie big-bandowa potęga sąsiadowała z ascetycznym free i… dzwonami rurowymi. Album „zestawiono z materiału ogromnie różnorodnego, by nie powiedzieć przypadkowego. A jednak w rezultacie wyłania się zwarta całość, dająca bodaj jedną z najciekawszych płyt serii Polish Jazz” – pisał Roman Kowal w recenzji zamieszczonej na łamach „Jazz Forum”.

„Drums Dream” jest wydawnictwem, które doskonale broni się po latach. Z dzisiejszej perspektywy mamy bowiem do czynienia nie tylko z interesującym autorskim projektem sygnowanym przez wszechstronnego perkusistę, ale także z zapisem dokonań dwóch bardzo ważnych w historii polskiego jazzu składów – Studia Jazzowego Polskiego Radia oraz tria Unit, które wiele zdziałały, choć płytowych świadectw pozostawiły niewiele. Świetna płyta! Warta ponownego odkrycia.

CD:

 1. a) DRUMS DREAM
  b) PRZEJŚCIÓWKA
 2. a) FAO
  b) ROZMOWA Z DZWONEM
 3. DRUGA SWOBODNA ETIUDA
 4. ROZMOWA ZE ŚLIWKĄ BEZ PESTEK
 5. a) GOOD TIMES, BAD TIMES
  b) SEVEN FOR FIVE
 6. KOŁYSANKA DLA MALUTKICH CHIŃCZYKÓW
ZAMÓW CD

LP:

Side A
1. a) DRUMS DREAM
b) PRZEJŚCIÓWKA
2. a) FAO
b) ROZMOWA Z DZWONEM
3. DRUGA SWOBODNA ETIUDA
4. ROZMOWA ZE ŚLIWKĄ BEZ PESTEK

Side B
1. a) GOOD TIMES, BAD TIMES
b) SEVEN FOR FIVE
2. KOŁYSANKA DLA MALUTKICH CHIŃCZYKÓW

ZAMÓW WINYL