PIOSENKI CZ.1Irena Santor

Premiera 09.12.2016

Piosenki Ireny Santor – to klasyka, w tym najczystszym rozumieniu tego, co odznacza się klarownością, równowagą, odpornością na przemijające mody i przede wszystkim pięknem doskonałym.

Kolekcja nagrań Ireny Santor imponuje nie tylko ich artystyczną jakością. Sama ich liczba to przynajmniej tysiąc pozycji! Niniejszy czteropłytowy album to początek antologii, na którym znalazły się pięćdziesiąt dwie piosenki. Najpierw piosenki o Warszawie; piosenki najprawdziwszej Warszawianki, mimo że… przyjezdnej. W tym słynny utwór Maleńki znak, który wylansował Irenę Santor oraz Powrócisz tu, którego wykonaniem artystka zbierała nagrody podczas festiwali piosenki w Sopocie i Opolu ’66. Repertuar dwóch kolejnych płyt został dobrany tak, by stały się one „opowieściami” o miłości: o tej najbardziej spontanicznej i szczerej, bo o miłości pierwszej wiosny, która przychodzi i już pozostaje na zawsze; o zakochanych czekających na maj; też opowieścią o pięknych latach, których nie odda nikt.

Na trzecim kompakcie znalazły się piosenki pisane i aranżowane bardziej współcześnie, w stylu lat siedemdziesiątych. Przede wszystkim ta, której sam autor nie wróżył powodzenia. Tych lat nie odda nikt. W 1966 roku Polskie Nagrania wydały płytę z „Piosenkami starymi jak świat”. Miała ona powodzenie ogromne, na tyle, by zostać w roku 1969 Złotą Płytą. Włączamy ją do naszej antologii w całości, zmieniając nieco kolejność piosenek. Większość z nich to kultowe szlagiery przedwojenne, znane przede wszystkim z dawnych filmów. I jest jeszcze wśród tych piosenek Serce: „to najpiękniejsze słowo świata, ten najcudniejszy w życiu skarb – miłości hymn co w słońce wzlata, ta baśń skrzydlata, to szczęście i zaklęty czar”. Piękna piosenka.

Cztery płyty to intrygująca wycieczka przez różnorodne nastroje i klimaty – od warszawskich walczyków po swingujące big bandy, fokstroty oraz tanga. Selekcja i układ utworów to wybór muzykologa – Jana Popisa. Ekskluzywny album zawiera 40-stronicową książeczkę, w której znalazła się rozmowa Marii Szabłowskiej z Ireną Santor, a także wypowiedzi słynnych artystów o ich osobistym odbiorze sztuki wokalnej Ireny Santor. Wszystko bogato ilustrowane zdjęciami oraz tekstem wprowadzającym pióra Jana Popisa.

Oto Irena Santor – wielka dama polskiej piosenki w pierwszej części antologii z piosenkami o Warszawie, miłości i przedwojennymi szlagierami. To piękny album, zresztą jak wszystkie, na których Irena Santor, jakby na jakimś złocistym rydwanie swojego wokalnego artyzmu, przenosi nas w świat piosenek – również tych starych jak świat.

CD 1 Gdzie na mapie świata maleńki znak

 1. Maleńki znak
 2. Walczyk Warszawy
 3. Halo Warszawo!
 4. Spotkanie z Warszawą
 5. Przez marzenia
 6. Najpiękniejsze Warszawianki to przyjezdne
 7. Marzenia dziewcząt
 8. Sen z ulicy Hożej
 9. Znajdziesz to w Warszawie
 10. Cicha noc
 11. Łazienkowskie mgły
 12. Złoty pierścionek
 13. Deszcz
 14. Na Francuskiej
 15. Powrócisz tu

CD 2 Z tobą na zawsze

 1. Piosenka naszej pierwszej wiosny
 2. Z tobą na zawsze
 3. Ten, o którego mi chodzi
 4. Tobie nic do tego
 5. Nie mów mi sentymentalnych słów
 6. Nocami i dniami
 7. Umiałabym pokochać cię
 8. Nad głęboką wodą
 9. Już po lecie
 10. Ktoś na mnie czeka
 11. Jak tu spać w majową noc
 12. Zakochani czekają na maj

CD 3 Tych lat nie odda nikt

 1. Zapamiętaj, że to ja
 2. Ktoś, kto mnie lubi
 3. I co nam z tego
 4. Uwierzyłam ci
 5. Dlaczego ona, a nie ja
 6. Jak szkoda, że nie wcześniej
 7. Niezapomniany walc
 8. To nie wszystko
 9. Ja mam słabość
 10. Ze szczęściem na ty
 11. Nie wszystko przeminie
 12. Tych lat nie odda nikt

CD 4 Wspomnienia dawnych dni

 1. Przy kominku
 2. Przeminęło z wiatrem
 3. Ja cieszę się
 4. Odrobinę szczęścia w miłości
 5. Czy pani Marta jest grzechu warta
 6. Jesienne róże
 7. Portowe światła
 8. Graj piękny Cyganie
 9. Kocha, lubi, szanuje
 10. Przytul, uściśnij, pocałuj
 11. Ach, ja przyjemnie
 12. W hawajską noc
 13. Serce