Live Embers Polish Jazz vol. 43Adam Makowicz

Premiera 04.11.2016

Adam Makowicz - Live Embers Polish Jazz vol. 43
Adam Makowicz – Live Embers Polish Jazz vol. 43

Solowy album Adama Makowicza „Live Embers” został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60.

To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony dwujęzyczną książeczką z tekstem Tomasza Szachowskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski.

Adam Makowicz jest najlepiej rozpoznawalnym w świecie polskim pianistą jazzowym. Jego nazwisko i dyskografia są obecne w większości liczących się leksykonów i encyklopedii jazzowych. Należy od lat do ścisłej czołówki muzyków, którzy w latach 50. i 60. tworzyli polską scenę jazzu.

Płyta „Live Embers” została  wydana w roku 1975 jako nr. 43 w serii Polish Jazz. Była jedynym w pełni solowym nagraniem Adama Makowicza, jakie ukazało się w Polsce. Na albumie znajduje się siedem utworów autorstwa Adama Makowicza m.in. „Żarzące się węgielki” – 2 wersje – to refleksyjne miniatury, tworzące w dwóch zbliżonych wersjach ramy całej płyty; „Raz tak, raz nie”, jedna to z najlepszych kompozycji pianisty. Album dopełniają bardziej osobiste kompozycje pianisty, jak „Opalizacja” i „Ballada dla R”, będące rodzajem interludiów a także zagadkowe „Tańcząca panda” i „Passiflora”.

Na płycie znajdziemy również standardy autorstwa Scotta Joplina „Solace” i „Entertainer”, grane przez Makowicza z odrobiną zamierzonej nonszalancji oraz humoru i ze swingiem, który w następnych latach stał się głównym postulatem estetycznym Makowicza. Obok tego coltrane’owskie „Countdown” i „Giant Steps” będące w istocie skrajnie trudnymi jazzowymi etiudami.

Świetna płyta! Warto po nią sięgnąć ponownie.

Winyl

Strona A

 1. Live Embers I
 2. Raz tak, raz nie
 3. Passiflora
 4. Solace
 5. Ballada dla R.
 6. Countdown

Strona B

 1. Tańcząca panda
 2. Giant Steps
 3. Opalizacja
 4. The Entertainer
 5. Live Embers II

CD

 1. Live Embers I
 2. Raz tak, raz nie
 3. Passiflora
 4. Solace
 5. Ballada dla R.
 6. Countdown
 7. Tańcząca panda
 8. Giant Steps
 9. Opalizacja
 10. The Entertainer
 11. Live Embers II