Polish Jazz vol. 31 Sound of Marianna Wróblewska

Premiera 04.11.2016

Sound of Marianna Wróblewska Polish Jazz vol. 31
Sound of Marianna Wróblewska Polish Jazz vol. 31

Album „Sound of Marianna Wróblewska” został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60.

To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony dwujęzyczną książeczką z tekstem Tomasza Szachowskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski.

Płyta ”Sound of Marianna Wróblewska” została nagrana w Warszawie w kwietniu 1972 roku i jest pierwszą nagraną w Polsce płytą jazzową płytą wokalną. Repertuar który wykonuje Marianna Wróblewska został podzielony na dwie wyraźne części, nazwijmy je umownie „jazzową” i „rozrywkową”. Na płycie winylowej – strona A (utwory 1-5) zawiera amerykańskie standardy należące do żelaznego repertuaru Billy Holiday. Artystce w pierwszej części płyty towarzyszą doskonali muzycy: Włodzimierz Nahorny, Mieczysław Kosz, Janusz Kozłowski i Kazimierz Jonkisz. Kolejne utwory zamieszczone w oryginale na stronie B (utwory 6-10) wersji analogowej to pozornie muzyka pop, ale z piosenkami Komedy, Nahornego i Namysłowskiego, dodatkowo z towarzyszeniem również wytrawnych jazzmanów (m.in Namysłowski, Szukalski, Cieślak, Jarczyk, Jonkisz).

„The Sound of Marianna Wróblewska” to płyta z pewnością warta ponownego odsłuchania po latach. Są tu momenty piękne, pełne dramatyzmu, zadumy i charakterystycznego dla osobowości Marianny Wróblewskiej „rozchwiania emocjonalnego”. Jest w tych interpretacjach bardzo prawdziwa.

Winyl

STRONA A

 1. I’ll be seeing you
 2. Lover Come Back to Me
 3. Don’t explain
 4. My Funny Valentine
 5. Lover Man

STRONA B

 1. And the forest
 2. I don’t want to sleep
 3. Sell me to the wind
 4. The slowed down movie
 5. Until you were gone

CD

 1. I’ll be seeing you
 2. Lover Come Back to Me
 3. Don’t explain
 4. My Funny Valentine
 5. Lover Man
 6. And the forest
 7. I don’t want to sleep
 8. Sell me to the wind
 9. The slowed down movie
 10. Until you were gone