BOSSA NOVANOVI

Premiera 25.03.2016

Takiej edycji płyty „Bossa Nova” zespołu NOVI Singers jeszcze nie było! Album został wznowiony przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60.

To pierwsze tak obszerne opracowanie w historii tej znakomitej płyty. Album, przy zachowaniu oryginalnej okładki, został wzbogacony obszerną, dwujęzyczną książeczką z tekstem Michała Wilczyńskiego. Autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku – Jacek Gawłowski.

Płyta „Bossa Nova” to debiutancki album NOVI – później znanego pod nazwą NOVI Singers. Wydany został w 1967 roku w legendarnej serii Polish Jazz pod numerem 13.

Zespół NOVI (New Original Vocal Instruments) był jednym z muzycznych fenomenów lat 60. i 70. W skład grupy wchodzili: Bernard Kawka, lider, Ewa Wanat, Waldemar Parzyński i Janusz Mych. Wszyscy wokaliści byli również instrumentalistami. Wspólnie stworzyli oryginalny i niespotykany dotychczas styl, piękne i wyrafinowane wokalne harmonie.

Na albumie znajdują się oryginalne utwory, skomponowane specjalnie na tę płytę przez członków zespołu: Bernarda Kawkę, Waldemara Parzyńskiego i Janusza Mycha. NOVI zatytułowali swoją pierwszą dużą płytę “Bossa-Nova”. Nie trzeba tego rozumieć zbyt dosłownie. Chodzi tu o ogólny klimat płyty, na której NOVI prezentują cały wachlarz swoich umiejętności. W niektórych utworach tylko temat podawany jest w formie bossa-novy, dalej następują już standardowe improwizacje swingowe, big-bandowe riffy czy swingowe tutti. Grupie akompaniują różne składy instrumentalne od kontrabasu z perkusją, poprzez pełną sekcję, flet, wibrafon aż do grupy instrumentów smyczkowych.

Dla fanów jazzu wokalnego absolutne „must have”!

Płyta dostępna jest również w wersji analogowej.

Tracklista:

 1. BROWNIE
 2. CICHY WIECZÓR – A Calm Evening
 3. ŻÓŁTY SOŃ – The Yellow Elephant
 4. TRZEBA WRACAĆ – One Must Return
 5. NASTROJE MAŁYCH MISIÓW – Teddy Bears’ Moods
 6. DWA PO DWA – Two Times Two
 7. NASTĘPNY PROSZĘ – Next, Please
 8. PYZATE SŁONECZNIKI – Chubby Sunflowers
 9. JAK POWRÓCIĆ DO TEJ CHWILI – How Could We Return to the Past Moment
 10. MINI DZIEWCZYNA – The Mini Girl
 11. BARIERA UCZUĆ – The Barrier of Feelings
 12. GOGO
 13. KRÓL SALOMON – King Salomon
 14. TAŃCZĄCE ORZECHY – Dancing Nuts
POSŁUCHAJ